Jag var på Halmstad Golfarena med bb. Medans jag väntade hittade jag dessa två böcker. Jag bläddrade i dem. Nu finns de hemma hos mig.
Boken till vänster är skriven av Fredrik Wetterstrand och boken till höger är skriven av Gary Wiren och Richard Coop.
Tänk att jag har spelat golf i trettio år och träffar på denna viktiga kunskap först nu. Men den vise säger ju att bättre sent än aldrig.
Visserligen sade framlidne Albert Einstein att fantasi var viktigare än kunskap, men fantasi bygger troligen på kunskap.
Nu ska jag plugga in Analytikern och Samordnaren. Jag har aldrig tänkt på det sättet när jag har spelat, med det ligger mycket logik i det som sägs.
När vädret så tillåter (kläder å de) så ska jag ut på gräsplättarna med full bag (14 klubbor) och testa om det fungerar, det som sägs.
Ha det gott, gott folk.